Crt ve lcd arasındaki farklar

Ekim 13, 2021 ile admin

 

CRT ve LCD monitörler tarafından kullanılan iki ekran teknolojisidir. CRT daha eski bir teknolojidir. Ev uygulamaları için, CRT ekranlar büyük ölçüde LCD ve plazma ekranlar ile değiştirilmiştir. Bununla birlikte, CRT’ler, katod ışınlı osiloskoplarda (CRO’lar) kullanıldığı bilim ve tıpta kullanılmaya devam etmektedir. CRT ve LCD arasındaki temel farkCRT ekranlarının, görüntüleri görüntülemek için elektron ışınlarını çekmek için elektron tabancaları kullanmasıdır ; LCD ekranlar, görüntüleri göstermek için sıvı kristallerde “büküm” ü kullanır

 

CRT Nedir

 

CRT, katod ışın tüpü anlamına gelir. CRT’lerde, katot adı verilen ısıtılmış metal lifler vardır. Bu filamentler, daha sonra anotlarla hızlanan ve elektron demeti oluşturan elektronlar yayar. Elektron ışını üreten bir anot-katot çifti elektron tabancası olarak adlandırılır. Elektron ışınının yoğunluğu katoda uygulanan voltajı değiştirerek kontrol edilebilir.

Bu hızlandırılmış elektronlar bir boşlukta ilerler ve televizyon ekranına çarpar. Bir CRT’nin ekranı bir fosforla kaplanır, böylece elektronlar ekrana çarptığında bir ışıma oluşur. Işımanın parlaklığı elektron ışınının yoğunluğuna bağlıdır. Ekran, her piksel, elektronlar çarptığında kırmızı, yeşil veya mavi bir ışık yayan farklı fosforlarla kaplı bölgelerden oluşan bölgelerden oluşan birçok pikselden oluşur. Üç elektron tabancası tarafından üretilen üç elektron ışını vardır, her bir ışın belirli bir fosfor vurmak ve belirli bir renk üretmek için yapılmıştır. Mavi, yeşil ve kırmızı ışıklar küçük bir bölgede üretildiğinden, bireysel kırmızı, yeşil ve mavi ışıkları görmüyoruz. Bunun yerine, ne kadar kırmızı, yeşil ve mavi olduğuna bağlı olarak çeşitli renkler görebiliriz.

 

Her bir ışından gelen elektronların komşu bir pikselde değil istenen pikselde sona ermesini sağlamak için bir gölge maskesi kullanılır. Bu, delikli bir metal levhadan oluşur ve ekranın arkasına oturur (bazı CRT’ler gölge maskesi yerine açıklık ızgarası adı verilen bir filtreyi kullanır). Bir görüntü üretmek için, elektron tabancalarının bir seferde bir pikseli aydınlatması gerekir. Ancak bunu çok hızlı yapıyorlar, böylelikle her pikselin tek tek aydınlatıldığını fark etmiyoruz.

LCD nedir

LCD, sıvı kristal ekranın kısaltmasıdır. Bir LCD ekranın arkasına yerleştirilmiş iki polarize filtreye sahiptir ve birbirlerine dik polarizasyon açıları vardır. Normal olarak, iki polarize filtre bu şekilde yerleştirilirse, ışık ekrana erişemez. Bununla birlikte, LCD’lerde bu iki polarize filtre arasına sıkıştırılmış “bükülmüş nematik sıvı kristaller” olarak adlandırılan bir malzeme vardır. Sıvı kristaller, hareket etme kabiliyetine sahip olmalarına rağmen, bir katıdaki moleküller gibi düzenlenen özel bir moleküldür. Özellikle, bükülmüş nematik sıvı kristaller bükülebilir. Döndüklerinden, içlerinden geçen ışığın polarizasyon düzlemini döndürürler.

 

LCD ekranlarda, sıvı kristaller bükümleri ışığın bir polarizasyon filtresinden gelen ışığın diğer filtreden geçmesine izin verecek şekilde yerleştirilir. Moleküllerdeki “büküm miktarı” ve böylece ışığın filtrelerden ne kadar geçtiği, sıvı kristal tabakaya uygulanan potansiyel bir farkla değiştirilebilir. Aşağıdaki şema, bir LCD ekranda bulunan farklı katmanları göstermektedir:

 

Bükülmüş bir nematik sıvı kristal ekranın bileşenleri (1 – Polarize filtre, 2 – Elektrotlar (burada, sayıları gösterecek şekilde üretilirler), 3 – Sıvı kristal tabakaları, 4 – Elektrotlar, 5 – Polarize filtre, 6 – Işık yansıtıcı)

Aynı CRT gibi, LCD ekran da her biri kırmızı, yeşil ve mavi ışık üretmek için üç alt pikselden oluşan piksellerden oluşuyor. Her alt piksele bir elektrot verilir, böylece bu elektrotun voltajını değiştirerek, her renkli alt pikselin parlaklığını değiştirmek mümkündür.